בודקת שכר מוסמך

למה מעסיקים חייבים בודקי שכר מוסמך בעסק?

 דמיינו את התמונה הבאה: בעל עסק עצמאי או מנכ”ל בחברה פרטית – אדם מוכשר ואחראי שעובד קשה, מוביל ארגון שמעסיק עובדים מזה שנים.

בוקר אחד, אותו אדם מקבל דרישה רשמית ממפקח משרד העבודה, ובה כתוב שהוא חייב להעביר מידע על העובדים בעסק.

בעצם, הדרישה אומרת שחובה עליו לשתף פעולה ולחשוף בפני המפקח את כל המידע על העובדים, והמנכ״ל נעזר בחשבת השכר או רואה החשבון, וממהר להעביר את  כל המידע והמסמכים בהתאם לדרישה.

הוא אף מגיע לפגישה בכדי להשלים הסברים, תוך אמונה שלמה שהכל בסדר: העובדים מרוצים, משלמים להם יפה, והם מקבלים את כל הזכויות, גם אם לפעמים באיחור או בתיקון בדיאבד. אבל דבר לא נעשה בכוונה או חלילה במטרה למנוע זכויות עובדים. מה שעובר לו בראש זה שכל עוד הוא משתף פעולה, אין לו מה לדאוג.

כמה חודשים לאחר מכן מתקבל מכתב תשובה עם ממצאי החקירה: מה שכתוב בו יגרום לאותו מנכ”ל לא לישון לילות רבים מרגע קריאתו…

במהרה הוא יבין שמדובר בחקירה של ממש, ושהתוצאות של ביקורת משרד העבודה הן הרות גורל.

העונש הצפוי: קנס כספי בגובה של כמעט 500,000 ש”ח וברשותו יש רק 30 יום לערער או לשלם את הקנס.

וככל ולא יצליח לבטל או להפחית את העיצום, צפוי הוא אישית לקנס בגובה ממחצית הסכום אשר הוטל על החברה.

אותו מנכ”ל ממש לא לבד: מדובר בתופעה רחבה שמתגברת משנה לשנה – סך העיצומים שהטיל משרד העבודה בשנת 2018 לבדה, עומד על 82,141,920 ₪. על פי נתונים חלקיים אותם פרסם משרד העבודה ביחס לשנת 2019, הסכום עומד על פי 2 וחצי והיד עוד נטויה.

איך זה יכול להיות?

בשנים האחרונות מדינת ישראל גיבשה מדיניות של אפס סובלנות בכל הנוגע להפרות המפורטות בחוק הגברת האכיפה, ומחייב את המעסיק לרגולציה עצמית . כך, נוצר הליך מנהלי קצר ופשוט, שמעניק למפקח משרד העבודה סמכות מלאה להטיל על מעסיקים עיצומים כספיים של עשרות ומאות אלפי שקלים, על פי החלטתו בלבד, וללא צורך בצו או הליך בבית משפט.

מצד אחד, להרבה בעלי עסקים יכולים להיות בעלי מקצוע צמודים שילוו אותו: עורך דין לדיני עבודה, רואה חשבון וחשבת שכר – אך במידה ולאף אחד מהם אין הסמכה של בודק שכר, אותו בעל העסק חשוף לעיצומים, קנסות ותביעות.

ההסמכה הקריטית של בודק שכר מוסמך היא זו שסייעת לבחון ולכסות את כל האופציות בנוגע לאכיפת החוק בצורה מהודקת וצמודה, שתמנע קנסות אדירים, בזבוז זמן יקר, בירוקרטיה, ולחץ מיותר.

לא כל אחד יכול להיות בודק שכר – בשל כובד האחריות המוטל על תפקיד זה, רק בעלי מקצועות מסוימים יכולים לנסות לעבור את הבחינות הלא פשוטות, ולקבל את ההסמכה.

בודק שכר מוסמך עורך בדיקות תקופתיות בחברה, בעסק או בארגון בכדי לוודא שקיימת התאמה משמעותית בין תנאי עבודה והשכר של העובדים, לבין משפט העבודה.

המטרה המרכזית של עבודת בודק השכר היא לפעול למניעת הפרות זכויות עבודה. למשל, מעסיק שהוטל עליו עיצום כספי גבוה, יוכל להפחית את גובהו בהתאם לתקנות הגברת האכיפה של דיני עבודה, ובתנאי שבודק שכר מוסמך יאשר כי ההפרה תוקנה.

למה לבחור דווקא בנו?

אנו במשרד בלאו, אהרן מועלם ושות’ מאמינים בפתרונות כוללים, שיעניקו לבעל העסק את כל זמן שהוא צריך בכדי להתעסק נטו בניהול.

במקום לבזבז זמן בפגישות עם אנשי מקצוע שונים, שאף עלולים פחות לסייע במקרים בהם נרצה למנוע קנסות ועיצומים, במשרדינו תקבלו מעטפת של 360 מעלות:

  • ליווי וייעוץ צמוד של עורכי דין בדיני עבודה מנוסים, שכל מטרתם היא להגן נטו על המעסיקים
  • ניסיון של שנים בתחום דיני העבודה, המסחרי, וכלל הממשקים ביניהם
  • אחד מהמשרדים הבודדים בארץ בעלי תעודת הסמכה של בודק שכר מוסמך, שיעניק הגנה אפקטיבית לטווח הארוך עבור בעל העסק.